Termoformierka – Jak wybrać maszynę do termoformowania?

 

Jak wybrać maszynę do termoformowania? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części wpisu poświęconego maszynom termoformującym.

Termoformierka od pewnego czasu w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, coraz większym  zainteresowaniem cieszą  się maszyny do termoformowania. Większość osób styczność z takimi maszynami do termoformowania ma dopiero na targach branżowych. Wystawcy na takich imprezach mają wszystkie procesy termoformowania dopracowane do najmniejszego szczegółu,tak aby potencjalny nabywca uwierzył, iż jest to prosta technologia i wszystko dzieje się samoczynnie, chociaż tak nie jest, poniżej pomogę Wam w wyborze maszyny do termoformowania. Jeśli są to twoje początki z termoformowaniem zapoznaj się z naszym artykułem „Termoformowanie- jak to działa?”, gdzie uzyskacie podstawowe informacje o termoformowaniu.

 

   Termoformierka –  Od czego zacząć?

 

1) Jeżeli sprzedawca/handlowiec twierdzi, że maszyna termoformująca jest uniwersalna – to nie wierzcie mu. Większość firm kupuje maszynę do termoformowania pod daną aplikację, podczas której wykonują kilka różnych detali o zbliżonych wielkościach.

2) Jednak chcesz wybrać swoją pierwszą  uniwersalną maszynę do termoformowania? Jeżeli tak to sprawdź swoje detale, wybierz uśrednione wielkości elementów. Tak aby wybrać odpowiedni wymiar okna maszyny.

3) Nie popełniaj błędu, ustawiania na stole jak największej ilości form. Aby zwiększyć wydajność, oraz zminimalizować odpad materiału. Jest to częsty błąd początkujących. Poprzez takie podejście: -nie utrzymamy jakości elementu,

– nie zapanujemy nad „przecienianiem” się materiału,

– Jeżeli nie wyjdzie nam termoformowanie to mamy większą stratę materiału,

– podczas procesu mogą występować zapraski materiału oraz niedociągnięcia materiału przez próżnię.

– będzie wydłużony proces termoformowania.

4) Rama okna – ruchoma, czy każda rama osobno? Rama dociskowa

Ja polecam okno ruchome z względu na oszczędność czasu podczas przezbrajania maszyny termoformującej. (Tak samo w przypadku ramy dociskowej).

5) Termoformierka – Siłowniki czy serwonapędy?

Siłowniki potrzebują dużego zapotrzebowania na sprężone powietrze i nie są tak precyzyjne jak serwonapędy.

Serwonapędy są precyzyjne,szybsze oraz mogą  pracować od razu po uruchomieniu maszyny. Niestety za takie udogodnienie trzeba dopłacić w zależności od producenta i jakości serwonapędów.

6) Termoformierka – Piece,

Piece powinny mieć możliwość ustawienia grzania poszczególnej grzałki bądź strefy. Musi być zamontowany pirometr grzania, ułatwiający proces, pozwala również uzyskać te same parametry grzania detalu.

7) Grzałki – największy dylemat podczas wyboru termoformierki. Są trzy popularne rodzaje grzałek:

Ad.1) ceramiczne – stosowane w starszych maszynach mało stabilne, często pękają, spory pobór prądu, grzeją cały czas.

Ad.2) kwarcowe – stabilne temperaturowo, spory pobór prądu na rozgrzanie się grzałek, grzałki grzeją  przez cały okres pracy maszyny.

Ad.3) halogenowe – szybki okres grzania materiału,praca od razu po włączeniu- brak rozgrzewania pieca, grzanie tylko podczas procesu termoformowania, przyspiesza proces produkcji. Przydatne jeżeli, ktoś wykonuje około 10tyś. szt. detalu miesięcznie. Minus nie nagrzewa równomiernie grubszych materiałów powyżej  6-7mm (w zależności od materiału).  ( http://toolsfactory.pl/promienniki-halogenowe-nowym-medium-nagrzewania/ )

Reasumując grzałki halogenowe nie mają  mniejszego poboru prądu, ponieważ ich zapotrzebowanie chwilowe na rozgrzanie materiału jest porównywalne do pracy grzałek kwarcowych, które potrzebują dużo prądu na rozgrzanie się do zadanej im temperatury. Później  jedynie dogrzewają się w celu utrzymania temperatury, sprzedawcy namawiają klientów na halogeny, gdyż konstrukcję maszyny się mniej nagrzewają,oraz są teoretycznie szybsze procesy produkcyjne.

Jednakże osobiście po przeprowadzeniu testów wybrałbym grzałki kwarcowe po rozgrzaniu maszyny mam równomiernie rozgrzany materiał, mogę termoformować grubsze materiały, po rozgrzaniu proces trwa prawie identycznie. Do tego również cena grzałek jest niższa podczas eksploatacji oraz niższa cena maszyny podczas zakupu.

8) Termoformierka Szyba ochronna pieca
– sugerowałbym szybę ochronną pieca dolnego, ponieważ często wkrada się rutyna operatora, bądź czujniki podtrzymania materiału ulegają awarii, w takich sytuacjach rozgrzana płyta opada na rozgrzany piec i przykleja się do grzałek grzewczych. Co wtedy? Mamy przestój maszyny, zadymioną na czarno halę oraz niesamowity „smród palonego plastiku”. W najgorszym przypadku pożar na piecach grzewczych.

9) Warto wybrać również pirometr chłodzenia, ułatwi on proces produkcyjny oraz pozwoli na uzyskaniu powtarzalność produkcji elementów, poprzez chłodzenie każdego elementu z serii do jednakowej temperatury.

Dostępne są systemy kamer termowizyjnych, pozwalający na rzeczywistym nadzorowaniu procesu termoformowania ( link: http://toolsfactory.pl/analiza-termiczna-w-czasie-rzeczywistym-rtta/ )

10) System chłodzenia wyrobu   

Wnioskowałbym centralny system chłodzenia, który skraca proces oraz pozwala na uzyskanie powtarzalności procesu termoformowania.  Dopłata za system centralnego chłodzenia się bardzo szybko zwraca, dzięki przyspieszeniu wydajność maszyny termoformującej.

11) Stempel

Przydaje się podczas produkowania bardzo wymagających detali, wymagających docisku przeciw formy z góry poprzez stempel, do tego rozwiązania zaleca się używanie form wykonanych z aluminium ze względu na wytrzymałość materiałową.

12) System stabilizowania temperaturowego form

Bardzo przydatne rozwiązanie podczas termoformowania z wykorzystaniem form aluminiowych. Umożliwia to nam utrzymanie stałej temperatury formy, używa się to również podczas procesu formowania materiałów, które wymagają wyższej oraz stabilnej temperatury formy podczas procesu.

13. Stabilizowanie temperatury ramy dociskowej oraz ruchomego okna.

Pozwala to na mniejsze zużycie podzespołów maszyny. Materiał podczas procesu termoformowania w miejscach „mocowania materiału” nie podlega obróbce cieplnej. Umożliwia to uniknąć tzw. wyciągania materiału z miejsc trzymania podczas procesu.

14) Rygle mocujące formę w termoformierce.

Efektywne rozwiązanie podczas używania form z gniazdami mocującymi. Przeważnie używa się tego rozwiązania przy formach wykonanych z aluminium.

15) Podajnik materiału

Jest to rozwiązanie do seryjnej produkcji oraz produkcji na dużych formatkach materiału. System podajnika by był w pełni użyteczny powinien posiadać system pozycjonowanie materiału, ponieważ materiał na palecie nie zawsze jest ułożony idealnie.

             Termoformierka – Pamiętajcie!

Pamiętajcie, iż termoformowanie jest uważane za czystą technologię. W tym celu podłogę zabezpieczcie farbą antystatyczną oraz utrzymuje czystość  w tym pomieszczeniu/hali, w  innym bądź razie będą mieli Państwo problem z utrzymaniem jakości gotowego detalu.

W razie pytań oraz pomocy w doborze maszyny zapraszam do kontaktu. Pomożemy wybrać maszynę do termoformowania, jak i usprawnić Twoje produkcję z systemem Proton.

 

Zdjęcia w artykule pochodzą z strony toolsfactory.pl