Termoformowanie – jako alternatywa laminowania ręcznego?
To pytanie powtarzane jest w kręgach producentów laminowania poliestrowego. Jednak musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie przełożyć obecną technologię na technologię termoformowania próżniowego.

Na wstępie namawiam do zapoznania się z informacją o termoformowaniu, uzyskają Państwo w naszym artykule “Termoformowanie – jak to działa?”. Zachęcamy do zapoznania się z podstawami termoformowania, w celu łatwiejszego wyobrażenia technologii termoformowania.

Zastanówmy się nad plusami i minusami każdej technologii, następnie przeanalizujemy poniższe punkty:

Laminowanie

+ wytrzymałość wyrobu,
+ możliwość wykonania detalu w dowolnym kolorze RAL,
+ cena materiałów,
+ cena form,
+ niski koszt rozpoczęcia produkcji,

– brak chętnych i wykwalifikowanych osób do pracy przy laminowaniu,
– czasochłonność produkcji wyrobów,
– szkodliwe warunki pracy,
– wydajność produkcji,
– obostrzenia środowiskowe – problem z utylizacją odpadu poprodukcyjnego,

Termoformowanie

+ wydajność produkcji,
+ czyste warunki pracy,
+ powtarzalność produkcji,
+ brak norm środowiskowych,
+ odpad poprodukcyjny możemy wykorzystać do produkcji surowca,
+ łatwiejsza możliwość znalezienia i przeszkolenia pracownika,
+ w pełni zautomatyzowane maszyny do termoformowania, są “prawie bezobsługowe”,
+ jeden pracownik może być operatorem dwóch maszyn podczas ośmiogodzinnego czasu pracy,

– wysoka cena maszyny,
– podwyższona temperatura na hali podczas termoformowania,
– wysoka cena form aluminiowych,
– czystość na hali oraz w powietrzu,
– ograniczenia detalu – ograniczone parametrami maszyny.

Po przeanalizowaniu powyższych plusów i minusów każdej z powyższych technologii, zauważamy iż więcej plusów przemawia za technologią termoformowania. Mimo to ma swoje minusy, a najważniejszy to parametry maszyn, przez co większość firm kupuje kilka maszyn dedykowane grupom produktów zbliżonych wymiarami. Dzięki temu optymalnie wykorzystujemy termoformierkę oraz minimalizujemy odpad produkcyjny, ponadto generujemy wyższy koszt rozpoczęcia produkcji. Detale po termoformowaniu przy źle dobranym materiale oraz grubości materiału mają niższą wytrzymałość końcowego wyrobu.

Laminowanie jest obecnie coraz bardziej obarczane normami środowiskowymi, oraz uciążliwym zapachem dla sąsiadujących gospodarstw domowych. Za produkcją z laminatu poliestrowego przemawia produkcja wyrobów małoseryjnych, o dużej wytrzymałości oraz wielkich wyrobów o dużej sztywności oraz wytrzymałości np. produkcji kadłubów jachtów, obudowy do maszyn rolniczych i budowlanych.

Reasumując, czy termoformowanie jako alternatywa dla laminowania ręcznego? Każda z powyższych technologii produkcji ma swoje wady i zalety. Osobom chcącym produkować małe i duże serie, posiadających braki kadrowe. Poleciłbym technologię termoformowania, zainteresowane osoby zakupem termoformierki zachęcam do przeczytania artykułu “jak wybrać maszynę do termoformowania”. Do zarządzania produkcją termoformowania przyda się Państwu również system, zachęcam do zapoznania się z wcześniejszymi artykułami o tematyce termoformowania.